Polen Üretimimiz

Analizli Ürünler

Ödüllü Ürünler

Sertifikalı Ürünler

Özenli Paketleme

Polen nedir?

Arı poleni; Çiçek tozlarından oluşur. Arılar, poleni bitkilerin tozlaşma organlarından kendi içinde depoladığı nektar ve enzimlerle zenginleştirerek arka ayak sepetçiklerine toplar. Bu, polenin daha büyük taneler oluşturmak için birbirine yapışmasına neden olur. Polen, binlerce küçük çiçek tozları taneciklerinden oluşan dairemsi bir yapıya sahiptir. Dairemsi tanecikler 6-10 miligram kadardır.

Arılar poleni nektar ve enzimlerle beraber küçük taneciklere çevirebildiği için bunu kovanlara taşıyabilirler. Ayrıca bu enzimler ile polenin tutulması, mikroplardan ve fermantasyon işlemlerinden korunması sağlanır. Enzimler poleni insanlar için de yenilebilir bir yiyeceğe dönüştürür ve içerdiği maddelerden dolayı bir süper gıda olarak kabul edilir.

Aslında, arı poleni doğal olarak arı kolonisi için besin görevi görür: arılar bunu yavrularını beslemek ve kötü zamanlar için arı poleni stoklarını depolamak için kullanırlar. Bu nedenle arıcılar, insan tüketimi için arı poleninin yalnızca küçük bir kısmını toplamalıdır. Arıcı, arı kovanının girişinde ve içindeki aparatlar ile onu toplamayı başarır. Polen yüklü arılar, bu aparatlardan geçerse yanlarında getirdikleri polenlerin bir kısmını kaybederler. Arıcı daha sonra onları kolayca alabilir.

Polenlerimizin Toplanması ve Depolanması

Arı kolonilerimiz; tarım alanlarından ve endüstriyel bölgelerden uzak, tecrübemizle özenle seçilmiş meralarda bahar aylarından itibaren polen toplamaya başlarlar.

Topladığımız polenler tesisimizde bulunan (-21 C) soğuk odalarda muhafaza edilir. Depolanan polenler tarafımızdan uygun koşullarda temizlenir, çeşitlerine göre paketlenir ve büyük bir bölümü Avrupa’ya ihraç edilir.

TAZE & ÇİÇEK POLENİ

Gıda kalitemizi ve sürekliliğini düşünerek çok çalışıyoruz 🙌🏼 her yudumda bu eşsiz lezzeti tatmanız için özverili şekilde var gücümüzle sizlere ürünlerimizi sunuyoruz. ❤️

Aynı gün teslim kargo seçeneğiyle!

Alışverişe Başla